آیکون سایت

بهترین متد آموزش زبان انگلیسی [10 نکته طلایی]

تاریخ آخرین بروزرسانی : 9 دی 1401


بهترین روش آموزش زبان عبارت پرتکراری است که افراد زیادی آن را جستجو می‌کنند. مقالات متعددی نیز برای معرفی بهترین روشهای یادگیری زبان انگلیسی منتشر شده است. اما هنوز هیچکس نمی‌تواند به قطعیت بهترین متد آموزش زبان انگلیسی را معرفی کند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که بارها چنین عباراتی را جستجو کرده و هنوز پاسخ خود را پیدا نکردید با ما همراه باشید.

تصویر یادگیری زبان

 

10 تا از بهترین متدهای آموزش زبان انگلیسی

در اینجا 10 تا از بهترین متدهای آموزش زبان انگلیسی که به شما کمک در یادگیری هر چه سریعتر خواهد کرد معرفی می کنیم.

 

 

1- ویدیو تماشا کنید

بهترین و جذاب ترین روش یادگیری زبان انگلیسی می باشد . دو تا از بهترین سریال های ادامه دار در جهت تسریع یادگیری می توان به سریال کمدی Friends و کارتون خانواده سیمپسون اشاره کرد . این نوع سریال ها با جنبه های مختلف زندگی روزانه مثل کار، زندگی اجتماعی ، مدرسه و … سروکار دارد که به روانی ساده و عامیانه صحبت می کند .

سریال طنز و دیدنی خانواده سیمپسون (برای دیدن ویدیو های بیشتر اینجا کلیک کنید)

سریال کمدی دوستان (برای دیدن ویدیوهای بیشتر اینجا کلیک کنید)

 

2-موسیقی انگلیسی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی باعث بالا بردن تمرکز شما می شود و در ذهن شما بیشتر خواهد ماند این نکته را توجه کنید که حتما موسیقی که گوش می کنید سعی براین داشته باشید که معنی آن را متوجه شوید . گوش دادن به موسیقی لاتین برای تقویت لهجه شما بسیار مفید است . می توانید در ماشین و هنگام رانندگی از این روش استفاده کنید حتما خوشتان خواهد آمد.

3- کتاب بخوانید و تفسیر و خلاصه نویسی کنید !!!

یکی از بهترین روش های اثبات شده در چند سال اخیر و کاملا کاربردی در جهت کار کشیدن از ذهن خود این است که به طورمثال می توانید یک صفحه از کتاب داستان خود را بخوانید و در حد 3-4 خط خلاصه نویسی کنید و بعدا هنگام مطالعه مجدد کتاب خلاصه نویسی خودتان را مرور کنید تا تاثیر بالای آن را مشاهده کنید .

4- صحبت با خودتان با صدای بلند

در هنگام انجام کارهای روزانه انگلیسی صحبت کنید و به کلمات خود فکر کنید ؛ مثلا در هنگام ساختن قهوه بگویید : I am making a cup of coffee  و یا در هنگام دوش گرفتن : I am going to take a shower . حتما این روش را امتحان کنید تا توجه تاثیر زیاد ان شوید.

5- یک دفترچه یادداشت همیشه همراه خود داشته باشید

پیش نهاد می کنم در هنگام دیدن ویدیو ، گوش کردن به مسیقی ، خواندن کتاب و … هر لغت جدیدی که یاد گرفتید یادداشت کنید و حتما یک جمله در جهت معنی لغت در جلوی آن بنویسید . روشی کاملا کاربردی در جهت ماندن لغت جدید در ذهن شما خواهد بود . به طور مثال :

chess : board game for two players

tea bag : small paper bag containing tea

نکته : در هفته تعدادی لغت برای خودتان مشخص کنید و هر هفته افزایش دهید .

6- پادکست گوش کنید

فایل های صوتی که نسبتا کم حجم و قابا دسترس آسان هستند . انواع مختلف پادکست داستانی ویا پادکست های حول یک موضوع گرد آوری شده است گوش کنید . این روش در جهت تقویت مهارت شنیداری شما بسیار موثر است.

7- عضویت در گروه های آنلاین انگلیسی زبان

حتما این روش را امتحان کنید و با سعی کنید در گروه فعالیت خوبی داشته باشید . اگر یک دوست انگلیسی زبان داشته باشید که روزانه با او صحبت کنید بسیار در جهت تقویت زبان به شما کمک خواهد شد و همچنین از دوست خود می توانید کمک بیشتری بگیرید و شما را راهنمایی کند . بهتر است در حد امکان درباره فرهنگ و رسوم کشور او صحبت کنید.

8-اخبار به زبان لاتین گوش کنید

برنامه های رادیو انگلیسی برای شنونده انگلیسی زبان طراحی شده است و در سطح بالایی قرار دارد و باعث تقویت شنیداری (listening ) شما می شود . دو نمونه از این شبکه های رادیویی را به شما معرفی می کنیم .

 

 

9- از جلسات بحث آزاد غافل نشوید (free discussion)

معمولا در این جلسات در مورد یک موضوع خاص و کاربردی صحبت می شود . حتما در این کلاس های شرکت کنید و عضو فعالی باشید حتی در صورت این که گرامر را رعایت نکردید و اشتباه صحبت می کنید مسئله اصلا مهمی نیست باید جرات کنید و در بحث ها شرکت کنید . این کار باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما خواهد شد و مهارت صحبت کردن (speaking)  شما را به طرز قابل توجهی افزایش خواهد داد .

 

می توانید در جلسات بحث آزاد موسسه زبان ممتاز شرکت کنید . شماره تلفن تماس :37247204-051

 

10- روزانه تمرین زبان داشته باشید

بهتر است چهار مهارت را با هم تمرین داشته باشید . حداقل 2 ساعت برای خود وقت بگذارید . در زمان یادگیری تمرکز خود را بالا ببرید و به مسائل دیگر فکر نکنید . اگر مکالمه کار می کنید بهتر است با شنیدن همراه باشد ، البته این نکته را بدانید که خواندن باعث افزایش تقویت صحبت کردن شما هم خواهد شد.

تصویر یادگیری زبان 2

 

بهترین متد آموزش زبان انگلیسی چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین متد آموزش زبان انگلیسی اینست که از روش های مختلف برای پرورش هریک از مهارت‌های (listening, Speaking, Reading, Writing) چهارگانه زبان انگلیسی بپردازیم که توضیح کوتاهی در مورد هریک از مهارت ها بشرح ذیل می باشد :

  • مهارت listening :مهارت شنیداری یکی از مهارتهای دریافتی در یادگیری زبان است. زبان‌آموز باید جملاتی را که می‌شنود به خوبی درک نماید. بدیهی است تقویت این مهارت مستلزم شنیدن مکرر و مداوم است. امروزه منابع رایگان فراوانی در اینترنت برای تقویت مهارت شنیداری زبان‌آموزان وجود دارد. اخبار، پادکست، کتاب صوتی، فیلم و موزیک‌های انگلیسی منابع متنوع این حوزه است. البته انتخاب منابع شنیداری باید با دقت و متناسب با سطح دانش زبان‌آموز صورت گیرد. ضمن اینکه ارتباط مستقیم با افراد و تلاش برای گفتگو به زبان انگلیسی بهترین گزینه است.
  • مهارت Speaking :مهارت گفتاری یا مکالمه دومین مهارت اصلی در زبان انگلیسی است. بهترین روش آموزش زبان روشی است که برای تقویت مهارت مکالمه نیز تمریناتی ارائه کند. برای تقویت این مهارت لازم است ابتدا خوب بشنوید و سپس به طور مداوم برای صحبت کردن تلاش کنید. حرف زدن با خود، حرف زدن با دیگران، ضبط صدا و حفظ و تکرار آهنگ‌های مورد علاقه از جمله روش‌های تقویت این مهارت است.
  • مهارت reading : برای تقویت مهارت خواندن کافی است که برنامه منظمی برای مطالعه متون انگلیسی داشته باشید. نکته قابل تأمل این است که مطالعه مداوم، ناخودآگاه مهارت نوشتاری، گفتاری و شنیداری شما را نیز تقویت می‌کند. زیرا با مطالعه متون منابع اصلی شما با لغات جدید، ساختار جملات و تلفظ صحیح کلمات آشنا می‌شوید. نکته مهم این است که در حوزه مورد علاقه خود و متناسب با سطح دانش زبانی خود مطالعه کنید.
  • مهارت Writing :مهارت نوشتاری اولیه با همان نوشتن حروف و کلمات شکل می‌گیرد. در ادامه برای پیشرفت در نوشتن باید تمرین مداوم در دستور کار قرار گیرد. از تمرین قواعد اولیه زبان انگلیسی گرفته تا نوشتن خاطرات روزانه در تقویت این مهارت بسیار تأثیرگذار است.

 

موسسه زبان ممتاز برگزار کننده دوره مهارت های چهارگانه به شما این امکان را می دهد که هر چه زودتر زبان را فرا بگیرید.

 

بهترین روش آموزش زبان در خانه یا در مؤسسه؟

یکی از چالش‌های انتخاب بهترین روش آموزش زبان انتخاب میان روش‌های خودآموز و یا ثبت‌نام در یک مؤسسه است. این مورد نیز کاملاً به شخصیت زبان‌آموز و سبک یادگیری او بستگی دارد. افراد زیادی توانایی برنامه‌ریزی و مدیریت زمان خود برای رسیدن به یک هدف معین را دارند. آنها انگیزه درونی بسیار قوی دارند و نیازی به یک عامل بیرونی کنترل‌گر ندارند.

البته در کنار اینها سبک یادگیری این افراد نیز وابسته به حضور معلم و تعامل با دیگران نیست. چنین افرادی به راحتی می‌توانند از روشهای خودآموز زبان انگلیسی استفاده کنند. در این زمینه انتخاب نرم‌افزارهای کاربردی که به طور اصولی طراحی شده و بر مبنای سطح دانش افراد آنها را هدایت می‌کنند کارایی بهتری دارد.

در مقابل، بسیاری از افراد را فقط با یک عامل بیرونی مانند ثبت‌نام در مؤسسه می‌توان در مسیر پیشرفت قرار داد. علاوه بر آن سبک یادگیری برخی از افراد نیز کاملاً به حضور معلم و تعامل با دیگران وابسته است. برای چنین افرادی بهترین متد آموزش زبان انگلیسی ثبت‌نام در یک مؤسسه معتبر است.

تصویر یادگیری زبان در خانه

بهترین روشهای یادگیری زبان انگلیسی از نگاهی دیگر

شیوه فراگیر آموزش زبان

شیوه غوطه وری یا فراگیر از جمله روشهایی است که به عنوان بهترین روش آموزش زبان معرفی می‌شود. این روش که با عنوان آموزش زبان به شیوه طبیعی نیز شناخته می‌شود در واقع معادل متد Immersion در زبان انگلیسی است. در این روش توصیه می‌شود زبان‌آموز کاملاً خود را در زبان انگلیسی غرق کند. این متد با الهام از یادگیری زبان در نوزادان طراحی شده است. به این معنا که قرارگیری در محیط و شنیدن فراوان موجب می‌شود مغز انسان ناخودآگاه همانند یک فرد بومی زبان جدید را بیاموزد.

در این متد زندگی در یک کشور انگلیسی زبان (به شرط ارتباط و تعامل با افراد بومی) بیشترین کارایی را خواهد داشت. اما در دنیای امروز شبیه‌سازی این محیط نیز کار دشواری نیست. با اقداماتی نظیر تماشای شبکه‌های انگلیسی زبان، گوش دادن به پادکست و امثال آن، مکالمه با پارتنر انگلیسی در سایت‌های آموزش زبان و حتی نوشتن خاطرات روزانه به زبان انگلیسی می‌توان چنین فضایی را شبیه‌سازی کرد.

شیوه کلاسیک آموزش زبان

هنوز هم کارشناسان فراوانی شرکت در کلاس را بهترین روش آموزش زبان می‌دانند. البته منظور لزوماً شرکت در کلاس نیست بلکه آموزش به شیوه کلاسیک مدنظر است. با توجه به تفاوت ساختار زبان انگلیسی برای اغلب افراد آشنایی اولیه با حروف، ساختار جمله، قواعد گرامر و قواعد تلفظ ضروری است. در واقع لازم است زبان‌آموز به شیوه اصولی مفاهیم اولیه زبان انگلیسی را بیاموزد. این آموزش می‌تواند از طریق شرکت در کلاس حضوری یا آنلاین و یا مطالعه کتاب‌های خودآموز انگلیسی انجام گیرد. نکته مهم این است که همراهی یک مربی در این مرحله ضرورت دارد.

روش ترکیبی آموزش زبان

اما سومین پیشنهاد ما برای بهترین روش آموزش زبان در واقع ترکیبی از دو روش فوق است. تحقیقات نشان داده افرادی که یادگیری زبان را با آموزش کلاسیک آغاز کرده و پس از مدتی از روش غوطه‌وری استفاده کردند در یادگیری زبان انگلیسی بسیار موفق بودند. اما مسئله اینجاست که نمی‌توان زمان مشخصی برای این تغییر متد آموزش زبان انگلیسی تعیین کرد. در واقع این امر به ویژگی‌های شخصیتی زبان‌آموز و میزان پیشرفت او بستگی دارد. اما بدون تردید این دو روش آموزشی مکمل بسیار خوبی برای یکدیگر هستند.

 

آیا معرفی بهترین روش های یادگیری آموزش زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؟

در  تحقیقات مختلف در مورد میزان کارایی روش‌های مختلف آموزش زبان نیز نتایج کاملاً متفاوتی داشته‌اند. دلیل این مسئله نیز روشن است. نقش فرد یادگیرنده در میزان کارایی متد آموزشی کاملاً تأثیرگذار است. به خاطر تفاوت اشخاص با یکدیگر اعم از سن، ملیت، عادات شخصی، سبک یادگیری، تجربه‌های قبلی، زمان صرف شده برای یادگیری و صدها عامل دیگر ارائه یک متد خاص و تضمین کارآمدی آن ممکن نیست.

به عبارت دیگر رمز موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی آن است که بتوانید بهترین متد آموزش زبان انگلیسی برای شخص خودتان را پیدا کنید. باید در تعیین سطح اولیه، تخصیص زمان برای یادگیری زبان انگلیسی و شناخت روحیات خود صادقانه عمل کنید و در ادامه در مسیر رسیدن به اهداف خود با تلاش و پشتکار حرکت کنید.

 

 

سوالات رایج بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی

بهتر است در موسسات زبان ثبت نام کنیم با از همین روش های یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم ؟
اگر در موسسات آموزش زبان ثبت نام کنید تمام این روش ها با شما کار خواهد شد و قطعا شما سریعتر زبان را فرا خواهید گرفت .
از چه روشی استفاده کنیم تا مستمر به یادگیری زبان بپردازیم ؟
بهتر است هدف گذاری داشته باشید. به طور مثال من میخواهم در آزمون IELTS شرکت کنم و یا هر هدفی که باعث شود شما به طور مستمر روزانه به مطالعه زبان بپردازید.
اگر باز هم با تمام این روش ها پیشرفتی در یادگیری زبان انگلیسی نداشتم چه راه کاری دارید ؟
باید از یک نفر متخصص کمک بگیرید تا به شما در جهت پیدا کردن نقطه ضعفتان کمک کند و بهتر است با انگیزه شروع به فراگیری زبان داشته باشید.

 

 

دوره های آموزشی موسسه ممتاز
تصویر کلاس خصوصی زبان
دوره های خصوصی
تصویر کودک زبان آموز
دوره های کودکان و نوجوانان
جوانان در حال تدریس
دوره های نوجوانان و بزرگسالان
تصویر کلاس تخصصی زبان
دوره های تخصصی
آموزش آنلاین زبان
دوره های آنلاین
تصویر شخص در حال یادگیری مهارت
دوره مهارت های چهارگانه
مقالات بیشتر مطالعه کنید
تصویر آهنگ انگلیسی همراه با متن و ترجمه
آهنگ های انگلیسی همراه با متن آهنگ و ترجمه
سخنان زیبا انگلیسی
جملات زیبا انگلیسی همراه با عکس و ترجمه
تصویر کودک در حال یادگیری زبان
بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان
سوال یا نظری دارید وارد کنید

2 پاسخ

  1. با سلام . بهترین روش های یادگیری زبان که اشاره کردید خیلی خوب بود ولی اگر اشاره میشد که در روز برای هر کدوم چقدر وقت بزاریم و کار کنیم بهتر بود

    1. سلام . ممنونم . این که در روز چقدر وقت بذارید بستگی به خودتون داره . چون یک نفر مشغله کمتر داره و بیشتر میتونه وقت بزاره و هچنین کشش یادگیری بیشتر . پس باید خودتون بر اساس توانایی و هدفتون تصمیم بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *